פארק לאומי זאיון/ציון – יוטה

הפארק הלאומי הראשון של מדינת יוטה מתאפיין בקניונים עמוקים ומרשימים, המשלבים אבן חול בגוונים שונים, עצים ירוקים ושמיים כחולים. שמו באנגלית Zion ותבחרו אם להשתמש בתעתיק זאיון או לחזור למקורות ולקרוא לו פארק ציון.

לפארק שני חלקים ובכל אחד מהם מסלול נפרד ומרכז מבקרים נפרד. החלק הפחות ידוע הוא קולוב קניון Colob Canyon, בצפון-מערב הפארק. החלק המפורסם, מצולם ומתוייר ביותר הוא קניון זאיון עצמו בחלק הדרומי של הפארק והמשך הסיכום בעמוד זה יתייחס אליו בלבד.

מרכז המבקרים העיקרי בפארק פתוח בקיץ בין השעות 08:00-20:00. המוזיאונים בפארק (פירוט בהמשך) נסגרים שעה קודם לכן (במרכז המבקרים בקולוב שעות פתיחה מצומצמות יותר).

מפת השאטל

התנועה ברכב פרטי אסורה בפארק בחודשי הקיץ. לאורך הקניון פועלת מערכת שאטלים שמסיעים את המבקרים. הקניון משתרע מדרום לצפון, כשהשאטל עוצר בתשע נקודות שונות.

בנקודות השונות יש מסלולי טיול רגליים ולעיתים גם פעילויות ריינג'רים (משתנה מיום ליום ומפורט בעלון הפארק).

רשימת נקודות עצירה ומסלולים רגליים הרלבנטיים לנו בטיול משפחתי, על פי נקודות השאטל, מדרום לצפון:

1. מרכז המבקרים – תצוגה והתייעצות עם הריינג'רים. מדי יום יוצאים שני סיורי אוטובוס רכובים בהדרכת ריינג'ר שמאפשרים היכרות מעמיקה עם הפארק. הנסיעה מדרום לצפון אורכת שעתיים עם ההדרכה. ההשתתפות חינם, אבל רצוי להרשם מראש יום קודם במקום (אין הרשמה טלפונית) – יש סיור בוקר וערב (קיץ 10' 09:00 ו-18:30).

מנקודה זו יוצאים:

שביל פארוס Pa'rus Trail – שביל נוח ומרוצף (מותאם לכסאות גלגלים) המוביל אל הנהר ומתחבר אל צומת הקניון. סה"כ 5.5 ק"מ הליכה. כשעתיים.

השביל הארכיאולוגי – Archeology Trail – טיפוס קצר לאורך שביל לשרידים ארכיאולוגיים. כחצי קילומטר וחצי שעה.

שביל ווטשמן – Watchman Trail – שביל בדרגת קושי בינונית המוביל אל נקודת תצפית יפה. סה"כ 4.3 ק"מ – כשעתיים.

2. מוזיאון ההיסטוריה האנושים של זאיון – סרט, תצוגה וגלרית אמנות. בתחנה זו נערכות מרבית הרצאות הריינג'רים היומיות.

3. צומת הקניון – Canyon Junction – בנקודה זו חוצה כביש 9 את הפארק.

4. חצר האבות – Court of the Patriarchs – נקודת תצפית על כמה מהצוקים המרשימים של הפארק, כולל אלו הקרויים על שם אברהם, יצחק ויעקב.

5. הלודג' – Zion Lodge – סביב מבנה הלודג' ההיסטורי יש מסעדות, חנויות, ונקודות תצפית שונות. זו גם נקודת ההתחלה של פעילויות ריינג'ר שונות.

מנקודה זו יוצאים:

שביל בריכות האזמרגד – Emerald Pool Trail – מוביל אל הבריכה התחתונה והמפלים. שביל קל שאורכו כשני ק"מ (הלוך-חזור). לוקח כשעה. השביל ממשיך הלאה אל הבריכות האמצעיות והעליונות והופך קשה יותר. במקום לחזור באותו המסלול, אפשר לחזור דרך שביל קיינטה Kayenta אל הגרוטו ולהפוך אותו לשביל מעגלי אם מצרפים את שביל הגרוטו (או פשוט לקחת את השאטל מהגרוטו).

שביל הגרוטו – שביל קצר באורך קילומטר וחצי שמחבר את הלודג' עם איזור הגרוטו.

6. הגרוטו – The Grotto – איזור מוצל המתאים לעריכת פיקניק בנוף המדהים, המשקיף על אנג'לס לנדינג ונהר הוירג'ין.

שבילים היוצאים מהגרוטו:

שביל הגרוטו – שביל קצר באורך קילומטר וחצי שמחבר את הלודג' עם איזור הגרוטו.

Angel's Landing – השביל נחשב לאחד ההיילייטס של הפארק. העלייה התלולה עד נקודת Scout's Lookout מאתגרת דיה, אבל חלקו האחרון של השביל הוא שהקנה לו את המוניטין שלו. חלק זה צר מאד וצריך להעזר בו בשרשראות המעוגנות בסלע. העלייה הקשה והמסוכנת היא לאחר מאמץ רב, לרוב בחום ודורשת ריכוז גבוה. לא מומלץ לילדים, למי שאינו בכושר מצויין ולמי שסובל מפחד גבהים. למי שבכל זאת רוצה, מומלץ להתייעץ עם ריינג'רים לגבי השעה ומזג האוויר. בהחלט מדובר בשביל מסוכן שגבה כבר קרבנות רבים בהיסטוריה של הפארק.

7. הסלע הבוכה – Weeping Rock – מעיינות טפטוף על הסלע וריכוז צמחיה.

שביל הסלע הבוכה – Weeping Rock Trail – שביל תלול אבל קצר שמוביל אל הסלע הבוכה. לאורך השביל נקודות הסבר ותצוגות. כשש מאות מטר שביל.

8. העיקול הגדול – Big Bend – העיקול המרשים בנהר הוירג'ין והצוקים הנישאים.

9. מקדש סינוואבה – Temple of Sinawava – הנקודה האחרונה במסלול וסוף הכביש. השער אל הנרווס – The Narrows – החלק הצר של הקניון בו ניתן להמשיך בהליכה ברגל בתוך הנחל.

מנקודה זו יוצא שביל Riverside Walk – שביל סלול וקל יחסית, כולל מוצגים לצד השביל. יורד אל הנהר בקצה הקניון. מותאם לכסאות גלגלים. סה"כ 3.5 ק"מ.

אתר הפארק הרשמי:

http://www.nps.gov/zion/

סרטון ערוך מעולה שמראה את הפארק מזוויות שונות –

סרט וידאו שמראה נסיעה בפארק. לא מראים הליכות וטריילים אלא טיול תיירותי של נופים מהכביש,  אבל הנופים עדיין מרשימים.

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. היי ענת
  אנחנו יוצאים מוגאס לפארק ציון ורוצים לטייל פה כל היום וללון בספרינגדיל.
  מה את ממליצה לנו לעשות בפארק בפרק זמן הזה?
  זוג, מטיילים בסוף אפריל

  1. הי תאיר,
   התשובות ממש כאן בדף. לעלות לשאטל, להכנס עד סוף הפארק ולהתרשם, לעצור בדרך חזרה בכמה נקודות שאתם רוצים לעשות בהם מסלול הליכה ברגל. האמרלד פולז הוא אחד המסלולים הפופולריים ביותר.
   אני מציעה לכם להפוך את סדר הלינה. לצאת מוגאס אחר הצהריים, ללון בספרינגדייל, למחרת לטייל בפארק ואז לחזור לוגאס בערב. הסיבה לכך היא שכדאי להגיע מוקדם ככל האפשר לפארק, כדי לחנות בפארק עצמו בנקודה ממנה מתחיל השאטל. אחרת תצטרכו לחנות בעיר ולקחת שאטל נוסף עד לשם, מה שמבזבז זמן.

 2. היי ענת,
  מתכנן טיול של 6 ימים בפברואר הקרוב (2019) מוגאס דרך זאיון- ברייס -קפיטול ריף- קניולנדס- ארצ'ס וסיום בסולט לייק סיטי. מטייל לבד, עם רכב. רציתי לשאול האם התכנון נשמע לך סביר בהקשר של העונה והמרחקים. והאם יש משהו בתוואי שהיית מוסיפה. תודה מראש, מתן

  1. הי מתן,
   המסלול של כביש 12 נפלא. אתה יכול לקרוא עליו עוד כאן. מה שכן, בפברואר הוא בעייתי מאד. תהיה חייב שרשראות שלג, לדעתי. ולהיות קשור למזג האוויר ואם יש סופת שלגים, אז לבטל.

   1. היי ענת,
    תודה על התגובה המפורטת. במידה וכביש 12 יהיה בעייתי לנסיעה, האם את מציעה לוותר על ברייס או לשלב נסיעה ד3ך מוניומנט ואלי למואב (מבין זה יוסיף 3-4 שעות וכנראה אוותר את קפיטול ריף). לגבי שאר הנקודות במסלול, ובהנחה ויש לי שרשראות שלג (לקחת מחברת ההשכרה או לרכוש בווגאס באיזה וולמארט?) האם התכנון נשמע לך סביר לפברואר? עיקר הטיול יהיה מעבר דרך נקודות עניין סמוכות לצירים והליכות קצרות בהתאם למזג האוויר. האם היית מוסיפה משהו?

 3. תודה רבה רבה!!
  האם בעיירה ספרינגילד כדאי להזמין מקום מראש או עם ההגעה לשם?
  ניתן להזמין דרך האתר שלכם במקרה?
  * האם תוכלי לכתוב לי בערך באיזה סכום מדובר למסלול טיול כזה (כביש 1+יומיים וגאס+3 ימים פארק ציון)? כמובן שאנו זוג צעיר שלא מהמר או מחפש מלונות יוקרה 🙂

  מעריכים מאוד את העזרה שלך

  1. במהלך רוב השנה כדאי מאד להזמין בספרינגפילד מראש. אם תגיעו ללא הזמנה סביר להניח שתמצאו לינה אבל במחיר גבוה יותר. המקומות הזולים יותר מוזמנים מראש (מניסיון שלנו…) אין לי מערך הזמנות באתר 🙂 אבל אם אתם מזמינים בבוקינג ותוכלו להזמין דרך הקישור הזה, אני אקבל עמלה קטנה מסכום ההזמנה (זה יורד מהרווח של בוקינג ולכם לא עולה יותר). הקישור זמין גם מכל דף באתר, בעמודה הימנית ותודה מראש!
   לגבי המחירים, זה מאד קשה להגיד. כדי למצוא מחירים זולים יש כל מיני "פטנטים" אבל זה לוקח זמן ליישם אותם. בעיני זה חלק מהכיף, לנסות להוזיל את מחירי הלינה. ריכזתי כאן את השיטות בהן אני משתמשת.

 4. מוסיפה לשאלה אם כן מתאים כיצד מזמינים שם מקום לישון? לא מבינה באתר שלהם אם אפשר מראש, והאם ,סופות" זה משהו שמהווה סיכון וכדאי לוותר?

  1. הי טל,
   רוב המטיילים בזאיון לוקחים חדר במוטל בעיירה ספרינגפילד. אם רוצים לחסוך, אפשר גם ללון בעיירה Hurricane שהיא במרחק כארבעים דקות נסיעה משם. באיזורים האלו בכל מקרה מטיילים רק עם רכב. אם קראוון או לא זו סוגיה נפרדת לגמרי שלא קשורה לביקור בזאיון אלא לאופי הטיול שלכם ולאורכו. בטיול של מעל שלושה שבועות מחוץ לערים, קראוון זו אופציה. לא מוזיל עלויות אבל אפשרות שונה מרכב ומוטלים עם שיקולים נפרדים.
   שבוע בזאיון זה יותר מדי עבור רוב המטיילים. זה מתאים רק אם יש לכם ממש מסלול מעמיק מאד לטרק באיזור (יש כאלו ביוטה, לדעתי לא בתוך הפארק עצמו). זה סיפור נפרד שדורש מכם עבודת מחקר רצינית לגבי טרקים ארוכים ביוטה, איך נערכים אליהם, מאיפה מתחילים וכד'. רוב המטיילים מבקרים בפארק למשך יום או יומיים ועושים חלק מהמסלולים שמתוארים בפוסט. כאמור, לנים לרוב מחוץ לפארק. יש בתוך הפארק מלון אחד אבל הוא מאד יקר ואני לא יודעת אם יש בכלל מקום ליולי הקרוב (מזמינים בדרך כלל המון זמן מראש).
   אם יש לכם שבוע, הגיוני יותר לעשות את הסיבוב של זאיון-ברייס-פייג'-הגרנד קניון. צריך בשבילו 5-7 ימים אם מתחילים ומסיימים בוגאס, מה שנשמע לי מתאים מאד. אתם יכולים לראות את כל הפרטים בפוסט על מסלול הטיול בדרום-מערב ארה"ב.
   לגבי סופות, לא ברור לי למה הכוונה. ביולי מזג האוויר בעיקר חם. בארה"ב יכולות להיות כל מיני תופעות מזג אוויר מוזרות אבל בקיץ ביוטה מה שבעיקר מטריד זה החום ולא סופות. בהחלט יהיה חם בתקופה הזו, אז הקפידו לעשות מסלולים מוקדם בבוקר או אחרי הצהריים, לשתות הרבה ולהתמגן מפני השמש. טיול נעים!

 5. היי!
  כמה ימים כדאי ללון בפארק והאם יש עדיפות לרכב קראוון/ אכסניה במקום? כדאי להזמין מראש מקום?
  האם חודש יולי מתאים לטיול בפארק?
  אנו שני צעירים שרוצים לטייל בפארק ויש לנו כשבוע (אולי עדיף לשלש יחד עם הגרנד קניון כמה ימים שם וכמה כאן?)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט