איפה אפשר לראות את שבר סן אנדריאס בקליפורניה?

מהו שבר סן אנדריאס

שבר סן אנדריאס הוא הגבול בין שני לוחות טקטוניים בכדור הארץ: הלוח הפאסיפי והלוח הצפון אמריקני. הגבול יוצר סדק שעובר לאורך קליפורניה. ערי החוף הדרומיות לסן פרנסיסקו, ביניהן לוס אנג'לס וסן דייגו, נמצאות על הלוח הפאסיפי. לעומתן, מפרץ סן פרנסיסקו, סקרמנטו ואיזור הסיירה נבאדה מצויים על גבי הלוח הצפון אמריקני.

הלוחות נמצאים בתנועה מתמדת כשהלוח הפאסיפי נע צפונה ביחס ללוח הצפון אמריקני בקצב של כחמישה סנטימטרים בשנה בממוצע. הדגש הוא על המילה "ממוצע". באיזורים רבים הלוחות "נעולים" זה לתוך זה ולחץ התזוזה מצטבר לאורך שנים ואז מתפרץ בבת אחת ברעידת אדמה גדולה. הרעידות הגדולות באיזור מפרץ סן פרנסיסקו בשנת 1906 ו-1989 מקורן בשבר סן אנדריאס.

החלקים השונים של שבר סן אנדריאס

שבר סן אנדריאס ארוך מאד ונהוג לחלק אותו למספר חלקים. החלק הצפוני הוא זה שעליו נמצא מפרץ סן פרנסיסקו והוא ממשיך צפונה לאורך החוף במשך 300 קילומטרים נוספים.

החלק השני נמצא בין העיירה סן חואן בטיסטה ליד מונטריי והוא משתרע משם עד העיירה פארקפילד (Parkfield). הוא מכונה החלק הזוחל Creeping Segment כיוון שבו הלוחות אינם נעולים והתזוזה חלקה ואחידה יחסית ואיטית.

פארקפילד – עיירה קטנה מזרחית לסן סימאון – מתייחדת בקטע משלה בשבר המתאפיין ברעידות אדמה תכופות וקטנות שאינן מורגשות בחלקים האחרים של השבר. הדבר הפך אותה למרכז משיכה לסייסמולוגים.

החלקים המרכזיים והדרומיים של השבר ממשיכים משם דרומה עד למפרץ קליפורניה.

איפה אפשר לראות את שבר סן אנדריאס

הדעות חלוקות לגבי האפשרות לראות בעין את שבר סן אנדריאס בלי לטוס מעליו. לפחות לא בצורה מרשימה. שני מקומות בסן פרנסיסקו שם ניתן לראות את השבר הם –

1. אגם סן אנדריאס.
לאורך השבר יש שני מאגרי מים: סן אנדריאס וקריסטל ספרינגס (Crystal Springs). שניהם נוצרו כתוצאה מהשבר ולכם הם עמקים שעוברים מצפון לדרום (ולא ממזרח למערב כמו רוב העמקים לאורך האוקיינוס שנוצרו כתוצאה מזרימת מים אל הים).
הם ממוקמים דרומית לעיר סן פרנסיסקו, במקביל לכביש 280 ומהווים חלק מאיזור נופש שער הזהב. בין שני המאגרים יש דרך להולכי רגל ורוכבי אופניים שניתן ללכת בה ממש לאורך השבר ושמה Sawyer Camp Recreation Trail. בדרום אגם סן אנדריאס היא עוברת ליד הסכר ושם יש שילוט שמראה היכן השבר.

2. שביל רעידת האדמה בפוינט ריס.
בחלק הצפוני של איזור נופש שער הזהב באיזור פוינט ריס Point Reyes יש את שביל רעידת האדמה שיוצא ממרכז המבקרים. השביל עובר על תוואי השבר וניתן לראות בו גם נזקים שגרמה רעידת האדמה הגדולה האחרונה. זוהי נקודת תצפית טובה לראות את סוגי הסלע השונים משני צידי השבר. טוב לשלב עם ביקור ביער מויר Muir Woods.

המידע לקוח מהמקורות הבאים:
http://www.tripadvisor.com/Travel-g60713-d247674/San-Francisco:California:San.Andreas.Fault.html

http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g60713-i30-k761187-l4585808-San_Andreas_Fault-San_Francisco_California.html#4585808

http://sepwww.stanford.edu/oldsep/joe/fault_images/BayAreaSanAndreasFault.html

http://geology.com/articles/san-andreas-fault.shtml

http://pubs.usgs.gov/gip/earthq3/safaultgip.html

http://geology.about.com/od/geology_ca/tp/aboutsaf.htm

התמונות לקוחות מאתרים ממשלתיים מבלי להפר זכויות יוצרים