קמפינג: איפה מותר להקים אוהל בארה"ב?

נוסעים לארה"ב בקיץ? התקציב מוגבל? או שאולי סתם בא לכם לישון "בטבע"?

מסיבות אלו ואחרות, מטיילים רבים בוחרים באופציה של מחנאות (קמפינג) כאפשרות הלינה המועדפת עליהם. קראוון מאפשר גם אופציה כזו, אבל יש גם מי שפשוט מטיילים ברכב,עם ציוד שכולל אוהל, שקי שינה ושאר מיני חפצים וגאדג'טים שנועדו לאפשר חווית מלון "מיליון כוכבים" לנעימה יותר.

מדי פעם עולות בתגובות לפוסטים שונים בבלוג שאלת לגבי קמפינג אוהלים. מותר? אסור? כמה זה עולה? יש בחינם?

אז אנסה לעשות קצת סדר בדברים ולענות על כמה שאלות נפוצות.

קמפינג בפארק לאומי זאיון
קמפינג בפארק לאומי זאיון

בארה"ב, כמו במדינות מערביות רבות, יש בהחלט תרבות של קמפינג, בין אם במסגרת טיולי טבע ובין אם לצורכי מסעות ציד ודיג. כל מי שיכנס לחנות של REI או Sportsman's Warehouse יתקל בשפע של אוהלים, תרמילים, שקי שינה וכל מה שצריך כדי להעביר לילה מפנק בטבע.

האם אפשר לעשות קמפינג בפארקים לאומיים בארצות הברית?

כן. בפארקים הלאומיים כמעט תמיד יש חניוני קמפינג מסודרים. בפארקים הגדולים יותר יש לרוב כמה חניונים כאלו. החניונים משתנים ברמת השירותים שהם מציעים, החל מקמפינג פרימיטיבי נטול שירותים (או רק עם מים זורמים) ועד קמפינג מפנק עם שירותים ומקלחות, מסעדה וחנויות ופעילויות ריינג'רים בערב שנגישים בהליכה רגלית (או באמצעות שאטל).

האם צריך להזמין מקומות מראש לקמפ אוהלים?

לפעמים כן ואפילו כמה חודשים מראש. לפעמים לא. בגליישר יש קמפ פופולרי שמקבל בלי הזמנה מראש. לעומת זאת, ביוסמיטי צריך להזמין מקום חודשים מראש כדי להקים אוהל בקמפים הפופולריים יותר. אם לא הצלחתם, תאלצו להסתפק בקמפים המרוחקים יותר.

אם אתם מגיעים לקמפגראונד שפועל ללא הזמנות, קבלת המקום היא בשיטת first-come-first-serve. או בגרסה העברית: "כל הקודם זוכה". כדאי מאד להגיע בשעות הבוקר המאוחרות עד שעות הצהריים המוקדמות כדי להבטיח את מקומכם בקמפ. שימרו על גמישות והיו מוכנים גם להחליף לקמפ אחר, אם זה שתכננתם ללון בו כבר מלא.

את ההזמנות לקמפים השונים ניתן לעשות באתר הפארק הרשמי. גגלו את שם הפארק ושימו לב שכתובת הפארק מתחילה כך: https://www.nps.gov. אחרת אתם עלולים להגיע לאתר של מפעילי קמפגראונד מחוץ לפארק.

ומה

מתקן לתליית התיקים גבוה, כדי להרחיק אותם מהדובים. נקודת לינה מאושרת ב"שטח" בפארק לאומי ילוסטון
מתקן לתליית התיקים באוויר, כדי להרחיק אותם מהדובים. נקודת לינה מאושרת ב"שטח" בפארק ילוסטון

אם אנחנו רוצים לטייל "בשטח" ולישון שם בלילה?

מי שרוצה לצאת מהשבילים הסטנדרטיים ולטייל במרחבים הפראיים יותר של הפארקים בהחלט יכול לעשות זאת. ברוב הפארקים הפופולריים זה דורש אישור מיוחד שנקרא: wilderness permit. האישור ניתן בחינם אבל בפארק עמוס כמות האישורים מוגבלת. כדאי מאד לברר מראש מה המצב בפארק בו אתם מתכוונים לטייל והאם יש אפשרות להרשם מראש.

בנוסף, ברוב הפארקים (אבל לא בכולם) הלינה בשטח מוגבלת לנקודות ספציפיות. בחלק מהפארקים צריך להרשם לנקודת לינה ספציפית כזו מראש. בנקודות האלו יש לפעמים מחסה למטיילים או מתקנים לתלייה התיקים מחוץ להישג כפותיהם של הדובים. כדאי מאד לברר מראש איפה מותר ללון בשטח הפארק בו תטיילו והאם צריך להרשם מראש גם ללינה.

רגע… דובים?!?

בהחלט. אם אתם חוששים מדובים, יתכן ולינה באוהל פחות מתאימה עבורכם. נדיר שדובים תוקפים אנשים באוהלים (אם כי בהחלט קרה ליד ילוסטון ואפילו לא לפני יותר מדי שנים). יחד עם זאת, ברוב האיזורים בארה"ב, מי שבוחר ללון בקמפגראונד מחוייב בשמירה קפדנית על כללי הזהירות מפני דובים. זה אומר למשל, שלא תוכלו להחזיק באוהל אוכל או לחלופין את תיק כלי הרחצה שלכם עם הדאודורנט או משחת השיניים. ברוב החניונים תקבלו "ארון דובים" עם מנעול שתוכלו לסגור בתוכו את המזון והטואלטיקה במשך הלילה. יש מקומות בהם תאלצו להסתפק בשיטה הישנה והטובה של הטלת התרמילים אל עבר ענף גבוה… תוכלו לקרוא כאן עוד לגבי דובים בארה"ב.

אנחנו רוצים לבקר בילוסטון בתחילת יוני. כדאי לישון בקמפינג אוהלים?

שימו לב למגבלות האקלים!

מזג האוויר בארה"ב יכול להתבטא בדרכים קיצוניות שפחות מוכרות לנו הישראלים. עיקר הבעיה היא בטמפרטורות נמוכות יותר, בפרט בלילה. באיזורים רבים הטמפרטורה מתקרבת לאפס ועלולה גם לרדת אל מתחת לנקודת הקיפאון גם בחודשי האביב והסתיו. גשמים שוטפים עלולים גם הם להוות בעיה וכן סופות ברד חזקות, בפרט באיזור מרכז היבשת בחודשי האביב. בסתיו לעומת זאת, החוף המזרחי סובל מהוריקאנים וסופות טרופיות. את כל אלו צריך לקחת בחשבון כשמתכננים טיול לארה"ב באופן כללי.

ספציפית, בקמפינג באיזורי הרוקיז הצפוניים (ילוסטון וגליישר) חשוב להיות מודעים לטמפרטורות הנמוכות בלילות, בפרט במאי-יוני ואוקטובר, חודשים שאנחנו רגילים לחשוב עליהם כעל חודשים לא קרים במיוחד. זה לא אומר שאי אפשר לעשות קמפינג, אבל זה כן אומר שצריך להגיע ערוכים בהתאם.

 ומה לגבי לינה מחוץ לפארקים לאומיים?  מותר להקים אוהל איפה שרוצים?

ממש לא. ברמה העקרונית אין בארה"ב שטח "ציבורי". כל שטח שאתם נמצאים בו שייך לגורם כלשהו. זה יכול להיות אדם פרטי, חברה פרטית, המדינה (state) או רשות פדראלית. בכל מקרה, אם אתם לא יודעים אם מותר ללון במקום כלשהו, צאו מנקודת ההנחה שאסור. אחרת אתם עלולים לפגוש בשריף המקומי בשעות הקטנות של הלילה.

אתרי טבע בניהול גורמים פדראליים הם לרוב אתרים של רשות היערות, US Forestry Service. הרשות מנהלת את השטחים האדירים של יערות ברחבי ארה"ב, בפרט במערב. הם אמונים על כריתה מבוקרת והגנה על השטח. חלק מהשטח מנוצל גם לצרכי נופש וברבים מהיערות יש אתרים מוסדרים לקמפינג. באחרים, מותר דווקא להקים אוהל ללא אישור מיוחד, ובתנאי שהמיקום עונה על דרישות מסוימות (למשל מרחק מאתר הנופש שביער). כמו כן, יכולים להיות איסורים ספציפיים כמו איסור הדלקת אש ואיסור על הבאת עץ למדורה מאיזור אחר.

אין ברירה אלא לבדוק מראש את כל התנאים בכל מקום. הם יכולים להשתנות ממדינה למדינה ואף מאיזור לאיזור באותו היער. יתרה מכך, הם גם משתנים לפעמים בהתאם לעונה או אפילו בהתאם למצבי הבצורת. יש יערות בהם מגבילים את כניסת הנופשים בזמן של סיכון גבוה לשריפה, למשל. בקיצור, תבררו. בתור התחלה, כנסו לאתר היער הרלבנטי וקראו את ההנחיות. לא מזיק גם לשלוח אימייל ספציפי עם התאריכים שלכם. אל תשכחו להדפיס את התשובה ולקחת אתכם למקרה שתפגשו בפקח שיחשוב אחרת. לפעמים הפתרון הטוב ביותר הוא פשוט להכנס לתחנה של האחראים המקומיים, לשאול ולתאם. הם גם יכולים לסייע לכם למצוא מקום טוב להקים בו אוהל.

עד כאן דיברנו על אתרים בניהול פדראלי. לרובנו זה לא ממש משנה, אבל סתם לידע כללי, יש בארצות הברית גם שפע של פארקי מדינה State Parks, שכשמם כן הם, מנוהלים על ידי המדינה. בנוסף, יש ברבות מהמדינות איזורי שימור טבע המכונים Wildlife Management Areas. גם אלו מנוהלים לרוב ברמת המדינה.

אז האם מותר להקים בהם אוהל? לצערי, גם כאן התשובה לא חד-משמעית. ברבים מהסטייט פארקס יש חניונים להקמת אוהלים, לפעמים כולל שירותים ומקלחות, ובמחירים משתנים. חלקם מאפשרים הקמת אוהלים באיזורים לא מוסדרים, כל עוד הם רחוקים מספיק מהקמפגראונד (כדי שלא תנצלו את שירותי הקמפגראונד מבלי לשלם עבורם). חלקם אוסרים זאת לחלוטין. כנ"ל לגבי איזורי שימור חיות הבר. הקפידו להשמע להנחיות. כאמור, יש גם ציידים שמסתובבים במקומות האלו והם יוצאים מנקודת הנחה שמי שמסתובב שם, מציית לכללים.

ואם כל זה לא הספיק, יש גם פארקים בניהול מחוזות ואפילו בניהול ערים… וכן, ניחשתם, גם כאן החוקים משתנים מפארק לפארק…

אם לסכם. יש בהחלט אפשרות ללינת שטח בארה"ב. לפעמים אפילו בחינם לגמרי. כן חשוב מאד לברר מראש היכן המקומות הללו ולפעול אך ורק בהתאם להנחיות המקומיות.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. אורה פרדו

  שלום ענת, מתלבטת לגבי לינה בפארק הלאומי יוסמיטי. ראיתי אזור אוהלים שנקרא Housekeeping camp באיזור המערבי קרוב למרכז המבקרים. האם מוכר ? האם כדאי ללון באיזור זה ?מדובר על 3 לילות
  בעיקרון הזמנתי כבר 3 לילות במריפוסה. הנסיעה שלנו מ-22.8.19-11.9.19 ביוסמיטי נהיה מ-1.9.19-4.9.19
  תודה רבה

 2. שי

  היי,
  אנחנו מנסים להזמין מקום לאוהל במספר פארקים אך אין מקום כלל. במצד שני, יש המון המקומות פנויים לRV, או להזמנת מקום למקום עם סוס.
  האם אפשר להזמין למשל מקום של RV ולהקים שם אוהל רגיל?
  תודה מראש

  1. ענת

   שי, אני מניחה שזה תלוי בפארק. ביוסמיטי למשל, אפשר, אבל הם מזהירים שסייטים לקראוונים עלולים לא להתאים לאוהל ולא יוכלו להקצות לך סייט אחר. –
   https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/campingfaq.htm
   תבדוק באתר הפארק הספציפי והייתי אפילו שולחת אימייל לודא אם אתה לא מוצא את התשובה.

התגובות נעולות.