טיול 2009 – פרק ג': סן דייגו, העיר העתיקה, קורונדו, בלבואה פארק ושוב לגולנד

יום שבת, 28 במרץ 2009, העיר העתיקה וקורונדו

מה עושים בשבת בסן דייגו? יוצאים לרכב על אופניים, לרוץ, להטיס טיסנים ולהשיט סירות צעצוע על שלט רחוק. לכל הפעילויות הכיפיות האלו יש מקום בפארק מישן ביי – Mission Bay Park. איזור של מפרצונים ואיים חוליים מחוברים ביניהם בדרכים וכבישים. הפארק לא ירוק במיוחד, אלא מאופיין בחופים דווקא.

את הטיל הזה לא יורים בסן דייגו אלא רק במדבר

לוחות אירועים מקומיים שבדקתי מראש באינטרנט סיפרו לנו שבמנחת שבפארק מתקיים אירוע טילאות והחלטנו לבדוק את העניין. הגענו בעשר בבוקר וגילינו שמפעילי הטילים כולם כבר שם. עשרות אמריקנים, רובם גברים, עם רכבי ה-4X4 הענקיים שלהם חונים בשורה. כל אחד פתח שולחן והקים עמדת טילים משלו, בה הוא משפצר את הטילים או השד יודע מה בדיוק. מדי פעם, מישהו מעמיד משגר ושולח לאוויר משהו שנראה לי כמו קסאם קטן. מדהים, אבל הדבר הזה חוקי לגמרי.

הילדים מגלים עניין מסויים, אבל זה לא הבוקר שלהם והם בעיקר רוצים קולה וצ'יפס ממקדולנד'ס. אבא שלהם מתרגש הרבה יותר ואנחנו עוברים בין הדוכנים ומקבלים הסברים על הטילים השונים. כשהמקומיים שומעים שאנחנו מהארץ זבת החלב, הדבש והטילים "האמיתיים" הם מתרגשים מאד. מסתבר שהמארח העיקרי שלנו, בנוסף להיותו חובב חומרי נפץ וטילים, הוא גם מורה בבית הספר של יום ראשון ודתי מאד. כשהוא שומע שאנחנו גרים ליד הר הכרמל אין מאושר ממנו.

קניתי קולה לבד

מצב הרוח של הילדים השתפר רק כשהגענו סוף כל סוף לסניף של מקדונלדס. מסתבר שצ'יפס לא מוגש לפני השעה עשר בבוקר, אבל לפחות קולה אפשר להזמין תמיד. זה הזמן לשיעור אנגלית קצר ורון ודן נכנסים ומזמינים קולה לבד ובאנגלית (Coca Cola, Please). אגב, שימו לב לדיסקית של רון בתמונה. לאורך כל הטיול, הילדים ענדו דיסקיות ועליהן מדבקות עם השמות שלנו ומספרי הטלפון הניידים.

מאוששים ובמצב רוח טוב יותר, אנחנו פונים לאיזור העיר העתיקה. פארק היסטורי קטן בלב סן דייגו ובו שחזור של סן דייגו בתחילת דרכה. מדובר בכתריסר מבנים מסביב לכיכר העיר, כל אחד משחזר מבנה ציבורי אופייני לתקופה וכולל מוצגים שונים שמספרים את סיפורו. חלק מהמבנים הם חנויות מזכרות וממתקים מיוחדים, והמוכרים לבושים כולם בבגדי התקופה. ברחבה המרכזית מסתובבים שחקנים נוספים שמגלמים את בני התקופה.

אבא ואמא מתעניינים ומבקרים במבנים השונים, תוך כדי הצצות תכופות בבנים שמשחקים תופסת במדשאה שבכיכר העיר. ברחובות הסמוכים יש שוק עם דוכנים למיניהם, ובאחת הסימטאות תזמורת דרום אמריקאית בהופעה חיה. האווירה נחמדה ואנחנו מעבירים באיזור כשעתיים מהנות, כולל אכילת גלידה במתכון עתיק יומין שנשמר לאורך השנים. המחיר של הגלידה, אגב, מעודכן ואפילו עתידני (כלומר, יקר מאד).

אגב, ארוחת הצהריים שלנו, כמו רבות אחרות, מבוססת על קניות בסופרמרקט. לא היה פשוט לאתר את הסופרמרקט המתאים לנו, אבל אחרי התייעצות עם חברים מקומיים, אנחנו מוצאים את הרשתות שיש בהן גם ירקות ואוכל "נורמלי". הכל זול יחסית, כולל סלטים מוכנים ואפילו סנדוויצ'ים טובים. היום הוא גם היום בו אנו מתוודעים לוולמרט בסניף גדול בסן דייגו. המחירים זולים והמבחר גדול – של הכל. קשה לי להתאפק ואני פוצחת במדידת בגדים וקונה חמישה זוגות מכנסי ג'ינס ועוד בגדים לילדים.

בעיר העתיקה בסן דייגו
על הגשר לקורונדו

אחרי הצהריים, אנחנו ממשיכים באווירת הטיול הנינוחה ושמים פעמינו את האי קורונדו שמול החוף של סן דייגו. האי מחובר ליבשת בגשר ארוך ומתעקל על פני האוקיינוס. למעשה, הגשר הוא האטרקציה העיקרית מבחינתו, כי אבא והבנים חובבי גשרים. אני נוהגת כמובן, כדי שהם יוכלו להסתכל ולקרוא קריאות התפעלות. כשמגיעים לקורונדו, מטיילים בטיילת היפה על החוף, מצטלמים על רקע קו החוף של סן דייגו ובאופן כללי אני מחליטה שכשאגיע לפנסיה, אני עוברת לגור בקורונדו. הכל מטופח, ופשוט כל כך רגוע. מקסים.

אנחנו יורדים אל החוף עצמו ונותנים לילדים לשכשך רגליים במי האוקיינוס ולשחק עם הגלים. ארוחת ערב אנחנו אוספים במסעדות הפאסט פוד שליד, כל אחד בוחר מה מתאים לו ואנחנו חוזרים למלון.

יום ראשון, 29 במרץ 2009, פארק בלבואה

אנחנו מחליטים להמשיך ולנצל את הכרטיס המשולב שקנינו למוזיאונים בבלבואה ויוצאים אל הפארק. יום ראשון היום ויש יותר אנשים, אבל בהחלט לא צפוף מדי. אנחנו חונים בצד אחר ונכנסים מכיוון שונה אל איזור המוזיאונים, דרך גן הפרפרים וגנים נוספים בדרך.

מוזיאון התעופה

היום שני מוזיאונים על הפרק, שניהם בנושאים חביבים עלינו במיוחד. ראשית, מוזיאון המדע בו אנחנו מבלים חצי יום. המוזיאון לא ענק בהשוואה למוזיאונים דומים בערים גדולות יותר. לנו זה מתאים, ומאפשר לנו לבלות יותר זמן בתצוגות וההפעלות השונות. הילדים נהנים מאד וגם אנחנו. בקולנוע ה-IMAX אנחנו בוחרים בסרט שמותאם לילדים – סרט טבע רגוע ומשעשע.

בשלב כלשהוא, רון ואבא נשארים להרכיב מעגלים חשמליים ואני ודן הולכים לסימולטור הדינוזאור. סימולטור הדינוזאור הוא בתשלום סמלי נוסף והוא מעין סרט תלת-מימד עם מושבים נעים. אנחנו נוסעים להציל דינוזאור טי-רקס מאי שעומד להיחרב בהתפרצות וולקנית. כמו שאתם מבינים, יש הרבה אקשן ואנחנו נהנים. למרבה המזל, זה לא מפחיד מדי, למרות שאפשר לומר שמדובר בחוויה מטלטלת.

אתר מוזיאון המדע

שוב יוצאים אל הפארק, אוכלים בדוכן המזון המהיר מול עץ הפיקוס אדיר המימדים, מטיילים ונהנים מהופעת פנטומימה בשדרת אל פראדו. אנחנו עוברים ליד העוגב הגדול ורואים את ההתקהלות לקראת הקונצרט, אבל מעדיפים להמשיך אל מוזיאון התעופה.

מוזיאון התעופה, או בשמו המלא, מוזיאון האוויר והחלל, אף הוא לא גדול מאד, אבל המוצגים איכותיים ורבים מהם אינטראקטיביים. אבא והבנים מבלים זמן רב בהפעלת דגמים במנהרות רוח ושיטוט בין המטוסים השונים. אנחנו מאתגרים את אבא לטיסה בסימולטור (בתוספת תשלום) והוא לומד להנחית מטוס בשדה התעופה של סן דייגו. אנחנו יושבים ביציע ועוקבים אחרי הביצועים במסך ענק והשמחה רבה.

אתר מוזיאון התעופה

אגב, אולי שמתם לב שאנחנו לא ממש "דוחסים" אטרקציות לכל יום. אנחנו לוקחים דברים באיזי וחוזרים יחסית מוקדם למלון. ארוחות הערב שלנו מתבססות על מצרכים שקנינו בסופרמרקט, בדגש על אטריות מהירות הכנה ואורז. מאכלים שהילדים מכירים ואוהבים ואפשר להכין אותם במיקרוגל. במלון יש אינטרנט אלחוטי ואנחנו מדברים עם המשפחה בבית בסקייפ, מעלים תמונות לרשת, קוראים אימיילים ואני מעדכנת את הבלוג שלי (באנגלית). הילדים רואים טלביזיה, מציירים או משחקים בלגו החדש.

יום שני, 30 במרץ 2009, שוב לגולנד

הר ראשמור בלגולנד

היום מנצלים את היום השני שלנו בלגו לנד. מה יש לומר, בלי ג'ט לג הפארק אפילו יותר כיפי. אנחנו מרגישים בו בבית ויודעים איפה כל דבר נמצא. יש המון מתקנים בפארק הזה, כך שאנחנו כמעט ולא חוזרים על שום דבר שעשינו כבר, למעט מתקנים שמאד מאד רוצים לעשות שוב.

פוגשים היום את בוב הבנאי בפארק ומצטלמים איתו. רואים הופעה מצחיקה של "מכבי האש" (לא ברור הקשר ללגו, אבל שיהיה), ורואים סרטים בתלת מימד שפספסנו בפעם הקודמת. הפעם הולכים לאקווריום כולנו ביחד, כולל אבא ורון והילדים עושים את המסלול הלימודי ורצים מתחנה לתחנה למלא את הכרטיסיות שלנו. בסוף יש מדבקת פרס, אז שווה, לא?

אחרי שמסיימים את כל הפעילויות, עוד יש זמן לשבת באיזור הבנייה בלגו ולבנות כל מיני מודלים מלגו רובוטי. הכנה טובה להמשך העבודה עם הסט שלנו במלון בערב.

עוד תמונות מהימים האלו:

לפוסט הזה יש 8 תגובות

 1. פנינה

  אנחנו זוג הורים עם 2 בנים בני 18, נגיע לסן דיאגו ליומיים מלאים. (יולי 2020), פחות מעניין אטרקציות של מוזיאונים, אקווריום וגני חיות מכיוון שאנחנו נעשה זאת במקום אחרים בטיול. אשמח על המלצות לבילוי/טיול/סיור שיתאים לבנים לנו

  1. ענת

   הי פנינה, נשמע שאתם רוצים בעיקר לטייל בנקודות העניין בעיר. יש את רובע העיר העתיקה, Gaslamp district, דאונטאון, האי קורונדו ועוד. אין לי פוסט על העיר, אז מציעה לכם לחפש בגוגל עוד קצת כדי לראות מה מתאים לכם. אגב, מאד תלוי במסגרת הטיול, יכול להיות שעדיף לכם להוריד יום אחד בסן דייגו ולהוסיף במקום אחר. היא עיר חביבה, אבל לדעתי, אם כל הדברים שציינתם לא מעניינים אתכם, חבל להשקיע בה יומיים מלאים.

 2. lee

  הי, אנחנו שני זוגות שמגיעים ללאס וגאס לארבעה ימים ומשם התלבטנו אם להמשיך לסן דייגו, אבל נשמע שזה יותר מתאים למשפחות, האם את ממליצה במקום על עיירת חוף אחרת? חשוב לאמר שאנחנו שומרי שבת ונשמח להמלצות למקומות עם קהילות יהודיות

  1. ענת

   הי לי,
   הכל תלוי בכמה זמן יש לכם לטיול באופן כללי ומה התכנית הכללית. רוב האנשים מטיילים בדרום-מערב ארה"ב לשלושה שבועות. הנה מסלול הטיול הפופולרי באיזור. בכל עיר גדולה יש קהילה יהודית, ובדרך כלל יותר מאחת, אבל אני פחות בקיאה בעניינים האלו 🙂 מציעה להתקשר לחב"ד ולהתיעץ איתם. בהצלחה!

 3. עומר

  הי ענת,
  אנחנו מתלבטים לגבי היומיים האחרונים בטיול (טיול בסגנון דרום מערב ארה"ב – 28 יום כולל הפארקים הלאומיים) בין לנסוע מלוס אנג'לס לסן דייגו ליומיים, לבקר בSEA WORLD וכו', לבין להישאר בלוס אנג'לס ולהקדיש יום נוסף לפארק של דיסני (כרגע מתוכנן יום אחד ביוניברסל בתחילת הטיול ויום אחד בדיסנילנד לקראת סופו). אם נישאר – הכוונה לבקר בקליפורניה אדוונצ'רס כנראה. ילדים:12,9,6. מה דעתך? סן דייגו או עוד יום בדיסני (ויום חופשי באזור)?
  תודה,
  עומר

  1. ענת

   הי עומר,
   אם אתם רוצים לבקר בסי וורלד, אז זו בעיקר שאלה של מה הילדים ואתם רוצים. הייתי יושבת איתם על האתר של סי וורלד ומחליטה. בעיקרון, כן זה מגוון קצת לעומת דיסני. אפשר גם פשוט לטייל יום בסן דייגו או בלוס אנג'לס, מה שיצא זול יותר מיום פארקים. הכל יהיה כיף, ככה או ככה.

 4. אדריאנה

  את תותחית

  תהנו בחול

  יום בסן דיאגו מלוס אנגלס לרגל הופעה של קולדפלי בערב,אטרקציות

  עבור משפחה ,עם 4 ילדים בוגרים,

  מהי הצעתך המיוחדת?

  האם סיור לוויתינים מתאים? לאנראה מספיק זמן

  תודה על תשובתך

  אדריאנה

  1. ענת

   הי אדריאנה, תבדקו לגבי סיורי לוויתנים, מה אורכם ומה השעות. לפעמים יש כאלו קצרים יותר. בכל מקרה, לא חסר מה לעשות בסן דייגו. כדאי לעצור בדרך בלה הויה כדי לראות את מפרץ כלבי הים. אחר כך אפשר להסתובב בעיר העתיקה, ברובע גזלמפ, פארק בלבואה וקורונדו ולהנות מהעיר לפני ההופעה.

התגובות נעולות.