פארק ילוסטון

ילוסטון הוא הפארק הלאומי הראשון של ארה"ב (נוסד בשנת 1872) ולמעשה בעולם כולו. הפארק ידוע במגוון הנופי העצום שלו, הכוללים מאפיינים גיאו-תרמיים יחודיים ובעלי חיים רבים. הפארק משתרע על שטח של כ-9000 קמ"ר שבהם אגמים, מפלים והרים. מרבית הפארק (96% ממנו) נמצאים בשטח מדינת וויומינג, שלושה אחוזים נמצאים בשטח מונטנה ואיידהו זכתה באחוז אחד.

האיזור פעיל מאד מבחינה וולקנית ויש מדענים רבים שצופים ש"קדרת" ילוסטון – הקלדרה המפורסמת המכונה סופר-וולקנו – עלולה להתפרץ בעוצמות שיחריבו איזורים שלמים בצפון מערב אמריקה. הפעילות הוולקנית באה לידי ביטוי בשלל הגייזרים והבריכות המבעבעות בפארק.

הפארק ממוקם על הקונטיננטל דיוויד (Continental Divide), קו פרשת המים של צפון אמריקה. הנהרות שבצידו המערבי, כמו נהר הסנייק, זורמים לבסוף אל האוקיינוס השקט, בעוד שהנהרות שבצידו המזרחי, כמו נהר הילוסטון מתנקזים את האוקיינוס האטלנטי (דרך מפרץ מקסיקו).

מדי שנה מגיעים כשני מיליון תיירים אל פארק ילוסטון, רובם בעונת הקיץ לאחר הפשרת השלגים.

כדי להתמודד עם גודלו העצום של הפארק, מקובל לחלק את הביקור בו למספר איזורים, או קטעי כביש. לפארק חמש כניסות עיקריות ובמרכזו מעין ספרת 8 – שתי לולאות כבישים המחוברות ביניהן:

לולאת ה-8 של פארק ילוסטון

אורכו של כל "חצי שמונה" כזה הוא כמאה וחמישים קילומטר ובחלקים רבים המהירות מוגבלת מאד, הן על ידי חוקי הפארק והן על ידי העומס בכבישים, של בני אדם וחיות.

רשימת "עשרת הגדולים" של ילוסטון

הרשימה לקוחה מתוך http://www.yellowstone.net/topten/, הוספתי קצת פרטים והושבתי על מפה (המפה מופיעה בתחתית המפה, אחרי הפירוט):

1. הזקן הנאמן – Old Faithful

הגייזר המפורסם ביותר בעולם, מתפרץ פעם בשעה וחצי בערך ומושך קהל צופים המחכים להתפרצות מנקודות שונות. הוא נמצא באגן הגייזרים העליון ומומלץ לבקר את הגייזרים השכנים שלו וכן לסייר במסלול Morning Glory Pool באיזור, המוביל אל בריכות גיאותרמיות נוספות.

זהירות ספויילר… התפרצות של הזקן הנאמן:

2. הקניון הגדול של הילוסטון – Grand Canyon of the Yellowstone

גם לילוסטון יש גרנד קניון משלו והוא מתהדר במפלים מרשימים. נקודת התצפית הידועה צופה על המפלים התחתונים. ניתן גם ללכת ברגל אל שפת המפל למבט קרוב יותר. יש הרבה סירטונים אבל אהבתי את זה בגלל העברית שנקלטה במקרה בהתחלה. מישהו מכיר?

3. עמק היידן – Hayden Valley

דרומית למפלי הקניון הגדול, הכביש עובר בתוך עמק היידן, לאורך נהר הילוסטון. איזור זה נחשב לאחד האיזורים הטובים לצפייה בבעלי חיים בילוסטון. אורכו של העמק הוא כ-11 ק"מ. זה המקום לחפש בו עדרי ביזונים, אלקים (איילים) ולפעמים דובים ואפילו זאבים המזנבים בהם. הנסיעה בכביש איטית מאד ואין שבילי טיולים רגליים, כדי לא להפריע לבעלי החיים. הביזונים עולים על הכביש ומתקרבים לרכבים. מומלץ להקפיד פה על כללי המרחק הבטוח ולזכור שמדובר בחיית בר בלתי צפויה ששוקלת כמעט טון…

4. המעיינות החמים בממות' – Mammoth Hot Springs

טראסות שנוצרו כתוצאה מזרימת מי מעיינות חמים, המצויות באיזור הצפון-מערבי של הפארק. המים הותירו משקעי מינרלים שיוצרים עושר מיוחד של גוונים בטראסות. לא בכל שנה יש זרימה משמעותית והדבר יכול להשפיע על הטראסות. באיזור הזה נמצא גם אחד ממרכזי המבקרים הגדולים בו מוקרנים גם סרטים ויש תצוגה על הפארק.

5. אגם ילוסטון – Yellowstone Lake

אגם ענק בחלקו הדרום-מזרחי של הפארק. לאגם גדות מפורצים ההופכים את קו החוף שלו לארוך במיוחד. בחלקו המערבי נמצא "האגודל המערבי" – West Thumb – המהווה איזור בפני עצמו (ר' מס' 10 ברשימה זו).

6. אגן נוריס – Norris Geyser Basin

אחד האיזורים הפופולריים בפארק לצפייה במאפיינים גיאו-תרמיים. מומלץ להגיע בשעות הקרירות של הבוקר, אז המקום אפוף התפרצויות אדים. במקום מסלול הליכה מוגבה ונוח מאד בין בריכות גיאו-תרמיות צבעוניות וכן מספר גייזרים מפורסמים, ביניהם הגייזר הגבוה בעולם, ה-Steamboat. ניתן להתעדכן במרכזי המבקרים בפארק בזמני התפרצות הגייזרים הצפויים באותו היום.

7. עמק לאמר – Lamar Valley

עמק נוסף שייחודו בתצפיות בבעלי חיים, הממוקם מחוץ ללולאת השמונה, לכיוון היציאה הצפון-מערבית מהפארק.

8. מפלי טאואר – Tower Falls

מפלים מרשימים בצידו הצפון-מזרחי של הפארק. ניתן להגיע לנקודת התצפית בהליכה קצרה וגם לרדת לבסיס המפלים.

9. אגן הגייזרים התחתון ואיזור המעיינות הצבעוניים – Lower Geyser Basin / Fountain Paint Pots
איזור פעיל מאד מבחינה גיאו-תרמית שאפשר לראות בו שלל גייזרים וגם מעין שלוליות בוץ מפעפע שמנוניות למראה, חלקן צבעוניות.

10. אגן הגייזרים ב"אגודל המערבי" – West Thumb Geyser Basin

האגודל הוא של האגם, ושם נמצא איזור זה. ניתן לשלב באיזור תצפית על האגם עם ביקור באיזור מפעפע נוסף בפארק שהוא כולו סופר-וולקנו.

לחיצה פותחת את המפה בגוגל

הכנתי דף נפרד עבור מסלולי טיולים רגליים בילוסטון

תכנית טיול לחמישה ימים בילוסטון

דף עם סרטוני הדרכה לפארק –

http://www.visitmt.com/national_parks/yellowstone/video_series/

9 תגובות על פארק ילוסטון

 1. מאת dolly‏:

  הבלוג שלך מ ד ה י ם

 2. מאת ענת‏:

  המון תודה!

 3. מאת מני‏:

  היי ענת,

  לא מזמן התכתבתי איתך על טיול לסן פרנסיסקו, יוסמיטי, כביש 1, לוס אנג'לס (עזרת לי מאוד), היה מדהים!!חזרתי לפני כשבועיים וזה כבר נראה רחוק. בעיקר זה השאיר טעם של עוד, ולכן כבר סימנתי בע"ה את המטרה לשנה הבאה…. פארק ילוסטון. על כן, השאלה שלי האם נראה לך הגיוני לבנות מסלול מקולרדו-דנבר (הרוקיס) לפארק ילוסטון ומהפארק נסיעה לניו יורק וכל זאת בשבועיים (3.5.15 – 17.5.15).
  יותר מאשמח לשמוע את דעתך ו/או אפילו הצעה למסלול אחר (לקחת בחשבון שאני חייב לאשתי לפחות ארבעה ימים בניו יורק).

  תודה מראש…..

 4. מאת ענת‏:

  תחילת מאי זה גבולי קצת לאיזורים האלו. כבישי הפארק בילוסטון נפתחים רק בסוף אפריל, וגם זה נתון לשינוי בהתאם למצב השלג באותה שנה. גם אם יהיה פתוח, יהיה מאד קר ותראו המון שלג מסביב. אם זה לא מפריע לכם ואם אתם מוכנים לקחת סיכון (לא גדול) שהכבישים יהיה סגורים, אז אפשר אולי לתכנן משהו. עשרה ימים זה מאד קצר ולכן תצטרכו לטוס לסולט לייק סיטי ולחזור ממנה. אפשר לעשות את זה גם מדנבר, אבל אז תבזבזו 2-3 ימים רק על נסיעות נטו וזה מיותר. בעשרה ימים, אפשר לטוס לסולט לייק סיטי, ולבנות מסלול ילוסטון נחמד שיכול לכלול את ג'קסון, קודי, אולי אפילו פארק קרייטרס אוף דה מון באיידהו וכמובן את ילוסטון והגרנד טטונס. שוב, מבחינת התאריכים, זה גבולי, אז תצטרכו לחשוב אם אתם מוכנים לקחת סיכון של טיול קר ומושלג, כולל חסימת כבישים אפשרית.

 5. מאת מני‏:

  תודה על התשובה. האמת זה נשמע יותר מידי סיכונים אבל נראה לי לא תהיה ברירה כי הויזה נגמרת ביום 23.5.15 ולפני חודש מאי זה בטוח קר מידי. בכל אופן, רציתי לדעת האם לדעתך עדיף לנחות בסולק לייק סיטי או בדנבר?? (אני דווקא חשבתי על דנבר)

 6. מאת מיכל‏:

  שלום ענת
  האם מותר לנסוע בכבישים הפנימיים של הפארק עם קראוון או שחייבים להקיף את הפארק מסביב?
  תודה,
  מיכל

 7. מאת ענת‏:

  כבישי הפארק, שתי הלולאות בצורת שמונה, פתוחים לנסיעת קראוונים (בעונה כמובן).

 8. מאת יעל‏:

  שלום רב. רציתי להסתייע בבקשה בשאלה בקשר לנסיעה ל- 4 או 5 שבועות החל מתחילת יולי. הנסיעה תתחיל בעיר ניו יורק ל- 3/4 ימים ולאחר מכן ברכב שכור לאיזור אגמי האצבעות ומפלי הניאגרה לשבוע בערך.
  הנושא שרציתי לברר הוא עניין הנסיעה למערב לכיוון הר ראשמור ולאחר מכן לפרק ילוסטון וגרנד טטון, וחזרה בנסיעה לניו יורק. האם נראה לך מסלול שכזה ? מה הן ההערות שיש לך להעיר במסלול שכזה ? מהו המסלול המומלץ לנסיעה מערבה ? ומה המסלול המומלץ בדרך חזרה מזרחה ?

  תודה רבה.

 9. מאת ענת‏:

  אם אני מבינה נכון, נשאר לך פחות מחודש לנסיעה לילוסטון וחזרה. לא ריאלי. כלומר, אפשר טכנית לנסוע את כל הדרך, לבלות שבוע באיזור ואז לנסוע בחזרה, אבל לא תספיקו לטייל יותר מדי ויש לכם הרבה שעות נסיעה – הרבה מאד – לכל כיוון. מדובר בסדר גודל של 40 שעות נהיגה לכל כיוון. כלומר, בחלוקה לשבוע, משהו כמו שבוע של שש שעות נהיגה כל יום, לכל כיוון. לחלופין, ארבעה ימים של עשר שעות נהיגה ביום. לרוב הישראלים זה לא מתאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>