פארק ילוסטון

ילוסטון הוא הפארק הלאומי הראשון של ארה"ב (נוסד בשנת 1872) ולמעשה בעולם כולו. הפארק ידוע במגוון הנופי העצום שלו, הכוללים מאפיינים גיאו-תרמיים יחודיים ובעלי חיים רבים. הפארק משתרע על שטח של כ-9000 קמ"ר שבהם אגמים, מפלים והרים. מרבית הפארק (96% ממנו) נמצאים בשטח מדינת וויומינג, שלושה אחוזים נמצאים בשטח מונטנה ואיידהו זכתה באחוז אחד.

האיזור פעיל מאד מבחינה וולקנית ויש מדענים רבים שצופים ש"קדרת" ילוסטון – הקלדרה המפורסמת המכונה סופר-וולקנו – עלולה להתפרץ בעוצמות שיחריבו איזורים שלמים בצפון מערב אמריקה. הפעילות הוולקנית באה לידי ביטוי בשלל הגייזרים והבריכות המבעבעות בפארק.

הפארק ממוקם על הקונטיננטל דיוויד (Continental Divide), קו פרשת המים של צפון אמריקה. הנהרות שבצידו המערבי, כמו נהר הסנייק, זורמים לבסוף אל האוקיינוס השקט, בעוד שהנהרות שבצידו המזרחי, כמו נהר הילוסטון מתנקזים את האוקיינוס האטלנטי (דרך מפרץ מקסיקו).

מדי שנה מגיעים כשני מיליון תיירים אל פארק ילוסטון, רובם בעונת הקיץ לאחר הפשרת השלגים.

כדי להתמודד עם גודלו העצום של הפארק, מקובל לחלק את הביקור בו למספר איזורים, או קטעי כביש. לפארק חמש כניסות עיקריות ובמרכזו מעין ספרת 8 – שתי לולאות כבישים המחוברות ביניהן:

לולאת ה-8 של פארק ילוסטון

אורכו של כל "חצי שמונה" כזה הוא כמאה וחמישים קילומטר ובחלקים רבים המהירות מוגבלת מאד, הן על ידי חוקי הפארק והן על ידי העומס בכבישים, של בני אדם וחיות.

רשימת "עשרת הגדולים" של ילוסטון

הרשימה לקוחה מתוך http://www.yellowstone.net/topten/, הוספתי קצת פרטים והושבתי על מפה (המפה מופיעה בתחתית המפה, אחרי הפירוט):

1. הזקן הנאמן – Old Faithful

הגייזר המפורסם ביותר בעולם, מתפרץ פעם בשעה וחצי בערך ומושך קהל צופים המחכים להתפרצות מנקודות שונות. הוא נמצא באגן הגייזרים העליון ומומלץ לבקר את הגייזרים השכנים שלו וכן לסייר במסלול Morning Glory Pool באיזור, המוביל אל בריכות גיאותרמיות נוספות.

זהירות ספויילר… התפרצות של הזקן הנאמן:

2. הקניון הגדול של הילוסטון – Grand Canyon of the Yellowstone

גם לילוסטון יש גרנד קניון משלו והוא מתהדר במפלים מרשימים. נקודת התצפית הידועה צופה על המפלים התחתונים. ניתן גם ללכת ברגל אל שפת המפל למבט קרוב יותר. יש הרבה סירטונים אבל אהבתי את זה בגלל העברית שנקלטה במקרה בהתחלה. מישהו מכיר?

3. עמק היידן – Hayden Valley

דרומית למפלי הקניון הגדול, הכביש עובר בתוך עמק היידן, לאורך נהר הילוסטון. איזור זה נחשב לאחד האיזורים הטובים לצפייה בבעלי חיים בילוסטון. אורכו של העמק הוא כ-11 ק"מ. זה המקום לחפש בו עדרי ביזונים, אלקים (איילים) ולפעמים דובים ואפילו זאבים המזנבים בהם. הנסיעה בכביש איטית מאד ואין שבילי טיולים רגליים, כדי לא להפריע לבעלי החיים. הביזונים עולים על הכביש ומתקרבים לרכבים. מומלץ להקפיד פה על כללי המרחק הבטוח ולזכור שמדובר בחיית בר בלתי צפויה ששוקלת כמעט טון…

4. המעיינות החמים בממות' – Mammoth Hot Springs

טראסות שנוצרו כתוצאה מזרימת מי מעיינות חמים, המצויות באיזור הצפון-מערבי של הפארק. המים הותירו משקעי מינרלים שיוצרים עושר מיוחד של גוונים בטראסות. לא בכל שנה יש זרימה משמעותית והדבר יכול להשפיע על הטראסות. באיזור הזה נמצא גם אחד ממרכזי המבקרים הגדולים בו מוקרנים גם סרטים ויש תצוגה על הפארק.

5. אגם ילוסטון – Yellowstone Lake

אגם ענק בחלקו הדרום-מזרחי של הפארק. לאגם גדות מפורצים ההופכים את קו החוף שלו לארוך במיוחד. בחלקו המערבי נמצא "האגודל המערבי" – West Thumb – המהווה איזור בפני עצמו (ר' מס' 10 ברשימה זו).

6. אגן נוריס – Norris Geyser Basin

אחד האיזורים הפופולריים בפארק לצפייה במאפיינים גיאו-תרמיים. מומלץ להגיע בשעות הקרירות של הבוקר, אז המקום אפוף התפרצויות אדים. במקום מסלול הליכה מוגבה ונוח מאד בין בריכות גיאו-תרמיות צבעוניות וכן מספר גייזרים מפורסמים, ביניהם הגייזר הגבוה בעולם, ה-Steamboat. ניתן להתעדכן במרכזי המבקרים בפארק בזמני התפרצות הגייזרים הצפויים באותו היום.

7. עמק לאמר – Lamar Valley

עמק נוסף שייחודו בתצפיות בבעלי חיים, הממוקם מחוץ ללולאת השמונה, לכיוון היציאה הצפון-מערבית מהפארק.

8. מפלי טאואר – Tower Falls

מפלים מרשימים בצידו הצפון-מזרחי של הפארק. ניתן להגיע לנקודת התצפית בהליכה קצרה וגם לרדת לבסיס המפלים.

9. אגן הגייזרים התחתון ואיזור המעיינות הצבעוניים – Lower Geyser Basin / Fountain Paint Pots
איזור פעיל מאד מבחינה גיאו-תרמית שאפשר לראות בו שלל גייזרים וגם מעין שלוליות בוץ מפעפע שמנוניות למראה, חלקן צבעוניות.

10. אגן הגייזרים ב"אגודל המערבי" – West Thumb Geyser Basin

האגודל הוא של האגם, ושם נמצא איזור זה. ניתן לשלב באיזור תצפית על האגם עם ביקור באיזור מפעפע נוסף בפארק שהוא כולו סופר-וולקנו.

לחיצה פותחת את המפה בגוגל

הכנתי דף נפרד עבור מסלולי טיולים רגליים בילוסטון

תכנית טיול לחמישה ימים בילוסטון

דף עם סרטוני הדרכה לפארק –

http://www.visitmt.com/national_parks/yellowstone/video_series/

13 תגובות על פארק ילוסטון

 1. מאת dolly‏:

  הבלוג שלך מ ד ה י ם

 2. מאת ענת‏:

  המון תודה!

 3. מאת מני‏:

  היי ענת,

  לא מזמן התכתבתי איתך על טיול לסן פרנסיסקו, יוסמיטי, כביש 1, לוס אנג'לס (עזרת לי מאוד), היה מדהים!!חזרתי לפני כשבועיים וזה כבר נראה רחוק. בעיקר זה השאיר טעם של עוד, ולכן כבר סימנתי בע"ה את המטרה לשנה הבאה…. פארק ילוסטון. על כן, השאלה שלי האם נראה לך הגיוני לבנות מסלול מקולרדו-דנבר (הרוקיס) לפארק ילוסטון ומהפארק נסיעה לניו יורק וכל זאת בשבועיים (3.5.15 – 17.5.15).
  יותר מאשמח לשמוע את דעתך ו/או אפילו הצעה למסלול אחר (לקחת בחשבון שאני חייב לאשתי לפחות ארבעה ימים בניו יורק).

  תודה מראש…..

 4. מאת ענת‏:

  תחילת מאי זה גבולי קצת לאיזורים האלו. כבישי הפארק בילוסטון נפתחים רק בסוף אפריל, וגם זה נתון לשינוי בהתאם למצב השלג באותה שנה. גם אם יהיה פתוח, יהיה מאד קר ותראו המון שלג מסביב. אם זה לא מפריע לכם ואם אתם מוכנים לקחת סיכון (לא גדול) שהכבישים יהיה סגורים, אז אפשר אולי לתכנן משהו. עשרה ימים זה מאד קצר ולכן תצטרכו לטוס לסולט לייק סיטי ולחזור ממנה. אפשר לעשות את זה גם מדנבר, אבל אז תבזבזו 2-3 ימים רק על נסיעות נטו וזה מיותר. בעשרה ימים, אפשר לטוס לסולט לייק סיטי, ולבנות מסלול ילוסטון נחמד שיכול לכלול את ג'קסון, קודי, אולי אפילו פארק קרייטרס אוף דה מון באיידהו וכמובן את ילוסטון והגרנד טטונס. שוב, מבחינת התאריכים, זה גבולי, אז תצטרכו לחשוב אם אתם מוכנים לקחת סיכון של טיול קר ומושלג, כולל חסימת כבישים אפשרית.

 5. מאת מני‏:

  תודה על התשובה. האמת זה נשמע יותר מידי סיכונים אבל נראה לי לא תהיה ברירה כי הויזה נגמרת ביום 23.5.15 ולפני חודש מאי זה בטוח קר מידי. בכל אופן, רציתי לדעת האם לדעתך עדיף לנחות בסולק לייק סיטי או בדנבר?? (אני דווקא חשבתי על דנבר)

 6. מאת מיכל‏:

  שלום ענת
  האם מותר לנסוע בכבישים הפנימיים של הפארק עם קראוון או שחייבים להקיף את הפארק מסביב?
  תודה,
  מיכל

 7. מאת ענת‏:

  כבישי הפארק, שתי הלולאות בצורת שמונה, פתוחים לנסיעת קראוונים (בעונה כמובן).

 8. מאת יעל‏:

  שלום רב. רציתי להסתייע בבקשה בשאלה בקשר לנסיעה ל- 4 או 5 שבועות החל מתחילת יולי. הנסיעה תתחיל בעיר ניו יורק ל- 3/4 ימים ולאחר מכן ברכב שכור לאיזור אגמי האצבעות ומפלי הניאגרה לשבוע בערך.
  הנושא שרציתי לברר הוא עניין הנסיעה למערב לכיוון הר ראשמור ולאחר מכן לפרק ילוסטון וגרנד טטון, וחזרה בנסיעה לניו יורק. האם נראה לך מסלול שכזה ? מה הן ההערות שיש לך להעיר במסלול שכזה ? מהו המסלול המומלץ לנסיעה מערבה ? ומה המסלול המומלץ בדרך חזרה מזרחה ?

  תודה רבה.

 9. מאת ענת‏:

  אם אני מבינה נכון, נשאר לך פחות מחודש לנסיעה לילוסטון וחזרה. לא ריאלי. כלומר, אפשר טכנית לנסוע את כל הדרך, לבלות שבוע באיזור ואז לנסוע בחזרה, אבל לא תספיקו לטייל יותר מדי ויש לכם הרבה שעות נסיעה – הרבה מאד – לכל כיוון. מדובר בסדר גודל של 40 שעות נהיגה לכל כיוון. כלומר, בחלוקה לשבוע, משהו כמו שבוע של שש שעות נהיגה כל יום, לכל כיוון. לחלופין, ארבעה ימים של עשר שעות נהיגה ביום. לרוב הישראלים זה לא מתאים.

 10. מאת מלי סגל‏:

  מה מרחק הנסיעה מלוס אנג'לס לילוסטון ומלוס אנג'לס ליוסימיטי.
  איזה פארק עדיף?
  מאיפה כדאי לעלות על כביש 1.
  תודה.

 11. מאת ענת‏:

  מרחקים כדאי תמיד לבדוק בגוגל מפס. מומלץ להוסיף 20 אחוז לזמן הנסיעה המצוין שם, כיון שבפועל עוצרים בדרך להתרעננות, יש פקקים וכד'.
  מלוס אנג'לס ליוסמיטי – 8-9 שעות נסיעה.
  לוס אנג'לס לילוסטון – 17-18 שעות נסיעה (יומיים)
  איזה פארק עדיף מאד תלוי בזמן שיש לכם. שניהם מדהימים. בקיץ אני מעדיפה את ילוסטון כי הוא קריר יותר. קחו בחשבון שצריך כיומיים לביקור ביוסמיטי וכ-4-5 ימים לביקור בילוסטון, אליו כדאי להצמיד גם ביקור בפארק גרנד טטונס הסמוך.
  כביש 1 מלוס אנגל'ס, אפשר להתחיל מאיזור סנטה ברברה.

 12. מאת דפנה‏:

  הי ענת
  אנחנו ( הורים עם שתי נערות וסבא ) נוסעים באמצע יולי מסן פרנסיסקו ליוסמטי , משם לילוסטון ומשם חוזרים לסן פרנסיסקן . לצורך כל הנל עומדים לרשותנו כעשרה ימים.
  כיצד כדאי לדעתך לחלקם?
  כמו כן אשמח להמלצות היכן כדאי לישון באזור הילוסטון? בשלב זה כל המלונות במחירים הסבירים שראיתי באזור ווסטילוסטון כבר מלאים- אשמח להמלצות לחלופות.
  תודה מראש

 13. מאת ענת‏:

  רוד טריפ רציני מבחינת הנסיעות. אני מבינה שאתם מתגוררים שם ולכן שווה לכם לקחת את הרכב? אחרת הייתי שוקלת טיסות פנים, כי מדובר בסדר גודל של יומיים נסיעה לכל כיוון, כפי שאתם בוודאי יודעים. בהנחה שאתם רוצים רוד טריפ, החלוקה יכולה להיות כזאת –
  יום 1 – יציאה מוקדם בבוקר ונסיעה מאד ארוכה כל היום. רצוי מאד להחליף נהגים בדרך. השאיפה שלכם תהיה להגיע עד איידהו ביום הזה, רצוי עד העיירה טווין פולס. כמובן, הבטיחות מעל הכל ואם אתם עם נהג אחד, תדאגו להפסקות אם צריך. לדעתי, אין בעיה לנהוג את זה ביום אחד, גם לנהג יחיד, אבל זה עניין אישי.
  יום 2 – ביקור בוקר בפארק Craters of the Moon. אם יש לכם זמן ואתם מתעניינים בתחום, בעיירה הסמוכה Arco יש כור גרעיני היסטורי שפתוח לביקורים. אחה"צ תגיעו לג'קסון ושם אני מציעה לכם ללון שני לילות. אני מניחה שאתם צריכים שני חדרי מוטל, אז ממליצה לכם בג'קסון ללון בכפר הסקי בעיירה, שם אפשר לשכור דירות נופש במחיר שמשתווה לשני חדרי מלון בעיר ואולי אף נמוך ממנו. את אחר הצהריים הקדישו לשיטוט בעיירה החמודה ואני ממליצה על ארוחת ערב בסגנון קאובויים, עם הופעה, – Chuck Wagon.
  יום 3 – יוקדש לביקור בגרנד טטונס. אני מציעה להקדיש חצי יום לביקור וטיול באיזור אגם ג'ני. יש מסלול פופולרי אל Inspiration point. לא קשה, יופי של נופים ואפשר את החזור לעשות בסירה באגם במחיר שווה לכל נפש. מומלץ. את חצי היום השני תוכלו לבלות באיזור ג'קסון לייק או בכפר הסקי בג'קסון, בעלייה ברכבל אל פסגות הטטונס לתצפית מאד יפה. לינה – ג'קסון.
  ימים 4-5 ילוסטון. סוגית הלינה אכן בעייתית ולדעתי אין ברירה אלא לשלם את המחיר וללון בווסט ילוסטון. אם זה מנחם אתכם, זה עדיין הרבה יותר זול ממלון ממוצע בישראל ;) את היומיים האלו הקדישו לנקודות הבאות: יום של הלופ הדרומי: West Thumb, האגם הגדול וכמובן אולד פיית'פול והאגנים שלידו. יום של החלק הצפון-מערבי של הפארק, בדגש על אגן נוריס וממות'.

  יום 6 – נסיעה מילוסטון לעיירה קודי, מזרחית לפארק. הנסיעה עצמה מאד יפה וארוכה (אם אתם מתחילים בווסט ילוסטון) נסו לנסוע דרך הכביש של אמצע הטבעת ומשם דרך עמק היידן, לצפייה בביזונים. בקודי יש בהחלט מה לעשות, כולל הופעת אקדוחנים בערב. אני ממליצה להגיע לקודי עד הצהריים ולקנות כרטיס לקומפלקס המוזיאונים המקומי. הכרטיס תקף ליומיים, כך שאתם יכולים לבלות בהם כמה שעות, עד הסגירה, להעביר ערב בעיירה, כולל הופעת האקדוחנים וארוחת ערב וללון בקודי.
  יום 7 – להקדיש עוד כמה שעות בבוקר למוזיאונים, אם רוצים ואז לחזור לילוסטון, הפעם דרך הכניסה הצפון-מזרחית. יש לכם שם שני פאסים מרהיבים: Chief Joseph ו-Beartooth Pass (הפאס הכי גבוה בארה"ב). שניהם כבישים נופיים מדהימים ושווים נסיעה. אם ביליתם עד הצהריים בקודי, אני ממליצה ללון בעיירונת Cooke City בפינה הצפון-מזרחית של הפארק.
  יום 8 – היכנסו שוב לילוסטון, והפעם תבקרו באיזור עמק לאמאר, הקניון של הילוסטון ועמק היידן. הלינה שלכם תהיה בווסט ילוסטון, או אם יש לכם עדיין זמן וכוח, אפשר להתקדם לכיוון לינה זולה יותר באיידהו פולס.
  ימים 9-10 – נסיעה חזרה. הייתי מנסה להגיע עד איזור לייק טאהו בסוף יום 9 ואז לטייל קצת למחרת באיזור לפני החזרה לסן פרנסיסקו.
  מפת המסלול – https://goo.gl/z7QrJZ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>