פארק ילוסטון

ילוסטון הוא הפארק הלאומי הראשון של ארה"ב (נוסד בשנת 1872) ולמעשה בעולם כולו. הפארק ידוע במגוון הנופי העצום שלו, הכוללים מאפיינים גיאו-תרמיים יחודיים ובעלי חיים רבים. הפארק משתרע על שטח של כ-9000 קמ"ר שבהם אגמים, מפלים והרים. מרבית הפארק (96% ממנו) נמצאים בשטח מדינת וויומינג, שלושה אחוזים נמצאים בשטח מונטנה ואיידהו זכתה באחוז אחד.

האיזור פעיל מאד מבחינה וולקנית ויש מדענים רבים שצופים ש"קדרת" ילוסטון – הקלדרה המפורסמת המכונה סופר-וולקנו – עלולה להתפרץ בעוצמות שיחריבו איזורים שלמים בצפון מערב אמריקה. הפעילות הוולקנית באה לידי ביטוי בשלל הגייזרים והבריכות המבעבעות בפארק.

הפארק ממוקם על הקונטיננטל דיוויד (Continental Divide), קו פרשת המים של צפון אמריקה. הנהרות שבצידו המערבי, כמו נהר הסנייק, זורמים לבסוף אל האוקיינוס השקט, בעוד שהנהרות שבצידו המזרחי, כמו נהר הילוסטון מתנקזים את האוקיינוס האטלנטי (דרך מפרץ מקסיקו).

מדי שנה מגיעים כשני מיליון תיירים אל פארק ילוסטון, רובם בעונת הקיץ לאחר הפשרת השלגים.

כדי להתמודד עם גודלו העצום של הפארק, מקובל לחלק את הביקור בו למספר איזורים, או קטעי כביש. לפארק חמש כניסות עיקריות ובמרכזו מעין ספרת 8 – שתי לולאות כבישים המחוברות ביניהן:

לולאת ה-8 של פארק ילוסטון

אורכו של כל "חצי שמונה" כזה הוא כמאה וחמישים קילומטר ובחלקים רבים המהירות מוגבלת מאד, הן על ידי חוקי הפארק והן על ידי העומס בכבישים, של בני אדם וחיות.

רשימת "עשרת הגדולים" של ילוסטון

הרשימה לקוחה מתוך http://www.yellowstone.net/topten/, הוספתי קצת פרטים והושבתי על מפה (המפה מופיעה בתחתית המפה, אחרי הפירוט):

1. הזקן הנאמן – Old Faithful

הגייזר המפורסם ביותר בעולם, מתפרץ פעם בשעה וחצי בערך ומושך קהל צופים המחכים להתפרצות מנקודות שונות. הוא נמצא באגן הגייזרים העליון ומומלץ לבקר את הגייזרים השכנים שלו וכן לסייר במסלול Morning Glory Pool באיזור, המוביל אל בריכות גיאותרמיות נוספות.

זהירות ספויילר… התפרצות של הזקן הנאמן:

2. הקניון הגדול של הילוסטון – Grand Canyon of the Yellowstone

גם לילוסטון יש גרנד קניון משלו והוא מתהדר במפלים מרשימים. נקודת התצפית הידועה צופה על המפלים התחתונים. ניתן גם ללכת ברגל אל שפת המפל למבט קרוב יותר. יש הרבה סירטונים אבל אהבתי את זה בגלל העברית שנקלטה במקרה בהתחלה. מישהו מכיר?

3. עמק היידן – Hayden Valley

דרומית למפלי הקניון הגדול, הכביש עובר בתוך עמק היידן, לאורך נהר הילוסטון. איזור זה נחשב לאחד האיזורים הטובים לצפייה בבעלי חיים בילוסטון. אורכו של העמק הוא כ-11 ק"מ. זה המקום לחפש בו עדרי ביזונים, אלקים (איילים) ולפעמים דובים ואפילו זאבים המזנבים בהם. הנסיעה בכביש איטית מאד ואין שבילי טיולים רגליים, כדי לא להפריע לבעלי החיים. הביזונים עולים על הכביש ומתקרבים לרכבים. מומלץ להקפיד פה על כללי המרחק הבטוח ולזכור שמדובר בחיית בר בלתי צפויה ששוקלת כמעט טון…

4. המעיינות החמים בממות' – Mammoth Hot Springs

טראסות שנוצרו כתוצאה מזרימת מי מעיינות חמים, המצויות באיזור הצפון-מערבי של הפארק. המים הותירו משקעי מינרלים שיוצרים עושר מיוחד של גוונים בטראסות. לא בכל שנה יש זרימה משמעותית והדבר יכול להשפיע על הטראסות. באיזור הזה נמצא גם אחד ממרכזי המבקרים הגדולים בו מוקרנים גם סרטים ויש תצוגה על הפארק.

5. אגם ילוסטון – Yellowstone Lake

אגם ענק בחלקו הדרום-מזרחי של הפארק. לאגם גדות מפורצים ההופכים את קו החוף שלו לארוך במיוחד. בחלקו המערבי נמצא "האגודל המערבי" – West Thumb – המהווה איזור בפני עצמו (ר' מס' 10 ברשימה זו).

6. אגן נוריס – Norris Geyser Basin

אחד האיזורים הפופולריים בפארק לצפייה במאפיינים גיאו-תרמיים. מומלץ להגיע בשעות הקרירות של הבוקר, אז המקום אפוף התפרצויות אדים. במקום מסלול הליכה מוגבה ונוח מאד בין בריכות גיאו-תרמיות צבעוניות וכן מספר גייזרים מפורסמים, ביניהם הגייזר הגבוה בעולם, ה-Steamboat. ניתן להתעדכן במרכזי המבקרים בפארק בזמני התפרצות הגייזרים הצפויים באותו היום.

7. עמק לאמר – Lamar Valley

עמק נוסף שייחודו בתצפיות בבעלי חיים, הממוקם מחוץ ללולאת השמונה, לכיוון היציאה הצפון-מערבית מהפארק.

8. מפלי טאואר – Tower Falls

מפלים מרשימים בצידו הצפון-מזרחי של הפארק. ניתן להגיע לנקודת התצפית בהליכה קצרה וגם לרדת לבסיס המפלים.

9. אגן הגייזרים התחתון ואיזור המעיינות הצבעוניים – Lower Geyser Basin / Fountain Paint Pots
איזור פעיל מאד מבחינה גיאו-תרמית שאפשר לראות בו שלל גייזרים וגם מעין שלוליות בוץ מפעפע שמנוניות למראה, חלקן צבעוניות.

10. אגן הגייזרים ב"אגודל המערבי" – West Thumb Geyser Basin

האגודל הוא של האגם, ושם נמצא איזור זה. ניתן לשלב באיזור תצפית על האגם עם ביקור באיזור מפעפע נוסף בפארק שהוא כולו סופר-וולקנו.

לחיצה פותחת את המפה בגוגל

הכנתי דף נפרד עבור מסלולי טיולים רגליים בילוסטון

תכנית טיול לחמישה ימים בילוסטון

דף עם סרטוני הדרכה לפארק –

http://www.visitmt.com/national_parks/yellowstone/video_series/

54 תגובות על פארק ילוסטון

 1. מאת רפי‏:

  הי ענת איפה יש זיקוקים בממות לייקס?
  דבר נןסף ב 4 אנחו כבר בדרך לממות.. החגיגות הם בטח בערב.. לא? ועוד דבר אנחנו מאוד רוצים בוואגס להספיק גם את כל המלונות האטרקטיבים לראות וגם שופינג בוולאמרט ובאוטלט ואם יהיה זמן אז גם סכר הובר ווגאס אנחנו מגיעים בחמישי בצהריים אם אנחנו יוצאים מברייס כי בעצם זה ארבע שעות נסיעה אם הבנו נכון .. מה שמשאיר לנו שוב את חמישי חצי יום שישי שבת וראשון בווגאס וזה לא המון במיוחד שבשבת אנחנו די מוגבלים . כל טוב

 2. מאת צוקרמן רחלה‏:

  תוןדה רבה ענת, שכחתי לציין שאנחנו מתכוונים לרוקי'ס הקנדים ולילוסטון. ולא לרוקיס האמריקאים. קראתי שהפארקים פתוחים כבר במאי ולכן הנחתי שתחילת יוני זה זמן מתאים לשני האתרים. ( ילוסטון והרוקיס). אם יש לך אינפורמציה לגבי היכן להתחיל את הטיול מבחינת ההגעה איזב שדה תעופה הוא הקרוב ביותר? והאם יש במקום חברה להשכרת רכב. האם מספיק 7-8 ימים לכל פארק לאחר ההגעה. ובכלל מה את מציעה לנו לראות. בכל אחד מהפארקים כעדיפות ראשונה. שוב תודה.

 3. מאת ענת‏:

  לדעתי, מסלולי ההליכה בזאיון שווים יותר מאלו שבברייס ובטח יותר מהגרנד קניון (אלא אם כן ממש עושים מסלול למיטיבי לכת בגרנד). הרבה אנשים מתאכזבים מהגרנד, כי הביקור בו זה בעיקר תצפיות מלמעלה. אם יש לכם תקציב לסיור במסוק, יש סיורים כאלו שיוצאים מוגאס. ברכב לא תוכלו לשלב במתאר הנוכחי, אלא על חשבון ימים שתורידו במקום אחר (צריכים לפחות יומיים בשביל לשלב את הגרנד).
  לדעתי, אין "חובה" בטיולים. בספארי בסן דייגו לא הייתי, אבל בגן החיות הייתי פעמיים. לא יכולה להגיד לך שזה חובה. ממה שקראתי על הספארי, גם לא תמיד יוצא מוצלח (רואים את החיות מרחוק) והוא די יקר. עולם הים, הרבה אנשים בוחרים לא לבקר שם, בעקבות הסרט בלאקפיש. לדעתי המקום בכיוון של סגירה, לפחות מבחינת ההופעות של היונקים הימיים. ממליצה לכם לשקול ביקור באקווריום במונטריי במקום ולוותר על עולם הים.

  לגבי העיירה הנחמדה בין לוס אנג'לס לסן דייגו, אני מניחה שאתה מתכוון לחוף כלבי הים ב-La Jolla. עצירה של חצי שעה, גג שעה. חביב, אבל לא חובה. בכלל, אין חובה בדברים האלו. לטעמי, סן דייגו ולוס אנג'לס מאד נגישות, ואילו להגיע לאיזור ילוסטון קשה יותר, אז הייתי נותנת יותר ימים שם.

  מה שלא תבחרו, אני בטוחה שתהנו!

 4. מאת ענת‏:

  לגבי אירועי ה-4 ביולי בממות' –
  https://www.cityconcierge.com/mammoth-lakes/stories/4th-of-July-in-Mammoth

  אפשר לחפש תמיד ברשת, לגבי כל עיירה. נהוג לעשות מצעד parade בבוקר + זיקוקים בערב.

  רחלה, הפארקים אכן פתוחים במאי, אבל קר ומושלג במקומות הגבוהים. יש כבישים שנפתחים רק ביולי, אז קחו בחשבון. חוץ מזה, לא צריכה להיות בעיה.
  מציעה לך לקרוא על עוד סיפורי טיולים בפורום צפון-אמריקה של למטייל. בגדול, כדאי לעשות מסלול מעגלי שיאפשר לקחת ולהחזיר את הרכב בארה"ב, רצוי באותו לוקיישן, אחרת יש תוספת תשלום משמעותית. לחלופין, לפצל את הטיול לשני חלקים ולשלב טיסות. אין סיבה מיוחדת לשלב דווקא את הרוקיז הקנדיים עם ילוסטון. אפשרי, אבל זה הופך את הטיול לקצת יותר מורכב לוגיסטית, מבחינת החזרת הרכב. בעיקרון, רכב שוכרים או בארה"ב, או בקנדה. רוב החברות לא מאפשרות לקחת באחת מהמדינות ולהחזיר באחרת. שלושה שבועות, זה טיפה צפוף למה שאתם רוצים לעשות. עדיף חודש לפחות. לדעתי, ראוי להקדיש לרוקיז הקנדיים מינימום של עשרה ימים. כדי לעשות לופ שיכלול את ילוסטון, הרוקיז הקנדיים ויחזור לנקודת המוצא, אתם צריכים קצת יותר משלושה שבועות. משהו כזה –
  יום 1 נחיתה בסולט לייק סיטי
  ימים 2-7 גרנד טטונס וילוסטון
  יום 8 נסיעה לגליישר
  ימים 9-11 גליישר
  יום 12 נסיעה לרוקיז הקנדיים
  ימים 22-12 רוקיז קנדיים
  ימים 23-28 חזרה לסולט לייק סיטי עם עצירות בדרך (המסלול יהיה שונה בחזור, כדי לגוון)

  לחלופין –
  9 ימים: טיסה לסולט לייק סיטי – שבוע בילוסטון וגרנד טטונס וחזרה לסולט לייק
  11 יום: טיסה לקלגרי וסיבוב מעמיק ברוקיז הקנדיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים